Atrakcie v okolí hotela
Medzi veľké prednosti hotela patrí aj jeho poloha, ktorá zaručuje blízkosť zaujímavých atrakcií v jeho okolí. Orava je krásnym miestom s množstvom atrakcií a preto sme si pre vás pripravili súhrn tých najzaujímavejších, ktoré odporúčame navštíviť v rámci vášho pobytu u nás. Tieto atrakcie sa dajú navštíviť v akomkoľvek ročnom období. Separátne sme pre vás pripravili atrakcie, ktoré odporúčame v lete - spolu s termálnymi kúpaliskami a atrakcie v zime - spolu s lyžiarskymi strediskami. Tieto nájdete v podstránkach - ZIMA a LETO.
Oravský hrad, Oravský Podzámok
Vzdialenosť od hotela 38 km. Jednou z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska je Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“. Hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Z pôvodne malej pevnosti z 13.storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 154 miestností. Dnes tvorí hradný areál pozoruhodný komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. V priestoroch Oravského hradu sa nachádza niekoľko expozícií. Veľmi obľúbené sú nočné prehliadky Oravského hradu počas hlavnej turistickej sezóny, spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi.
Oravská lesná železnica, Oravská Lesná
Vzdialenosť od hotela 51 km. Oravská lesná železnica je jednou z mála zachovaných úzkorozchodných úvraťových železníc na svete a je unikátnou technickou pamiatkou. Oravská lesná železnica slúžila pôvodne na zvážanie dreva. Dnes patrí medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie Oravy. Vlaky Oravskej lesnej železnice odchádzajú na svoju vyhliadkovú jazdu z údolnej stanice Tanečník. Nachádza sa neďaleko obce Oravská Lesná, s ktorou je spojená vedľajšou asfaltovou cestou v dĺžke približne 6 km. V stanici Tanečník sa nachádza bezplatné parkovisko a zázemie železnice – depo pre lokomotívy a vozne, predaj cestovných lístkov, suvenírov, expozícia dokumentujúca život lesnej dráhy, detské ihrisko a voliéra s pávmi. Trať v dĺžke 3 kilometre na vrcholovú stanicu Sedlo Beskyd v nadmorskej výške 935m n. m. vlak prekoná za približne 15 – 20 minút. Tu si urobí prestávku, počas ktorej môžete vystúpiť na vyhliadkovú vežu neďaleko stanice a rozhliadnuť sa na krásnu panorámu oravskej prírody. Otvorená je pre Vás aj goralská drevenica, ktorá približuje kultúru Goralov na Orave. Po prehliadke nasleduje jazda späť do údolia. Celá trasa aj s pobytom na stanici Sedlo Beskyd trvá približne 1 h a 10 minút.
Múzeum Oravskej dediny, Zuberec
Vzdialenosť od hotela 24 km. Múzeum sa nachádza na úpätí Roháčov v Západných Tatrách. Bolo sprístupnené r. 1975. Prezentuje kultúru bývania a ľudovú architektúru Oravy formou rekonštrukcie modelu (zrubové stavby). Okrem roľníckych obydlí s hospodárskymi staviskami sú tu aj zemianske kúrie a usadlosti a sakrálne stavby. Skanzen vytvára model dediny, nad ktorou sa týči drevený kostol s cintorínom a na okraji sú rozložené sezónne stavby. Medzi unikátne stavby patrí neskorogotický kostol zo Zábrežia (15.-18. stor.), zemianska usadlosť z Vyšného Kubína z r. 1752, dom z Čimhovej a ďalšie tri objekty z 18. stor.
Brestovská jaskyňa, Zuberec
Vzdialenosť od hotela 24 km. Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Predstavuje podzemnú súčasť rozsiahleho hydrologického systému. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmymi sifónmi. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou morfológiou priestorov a vzácnou jaskynnou faunou. Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 217 m, keďže sa však celá trasa prechádza dva razy, teda tam a späť, dĺžka prehliadkovej trasy je 434 m a má 240 schodov. Doba trvania prehliadky asi 50 minút. Teplota v jaskyni 4,9 °C až 5,4°C.
Oravská priehrada, Námestovo
Vzdialenosť od hotela 24 km. Vodná nádrž Oravská priehrada je najvyhľadávanejším turistickým centrom hornej Oravy. Oravská priehrada so svojimi strediskami, z ktorých najznámejšie je Slanická osada, dáva možnosti pre rozvíjanie mnohých vodných športov ako vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie windsurfing, jachting a iné. Príjemným spestrením môže byť plavba výletnou loďou na Slanický ostrov, ktorý je pozostatkom jednej zo zatopených obcí - Slanica. Na ostrovčeku sa nachádza kostol Povýšenia sv. kríža, v ktorom je umiestnené múzeum ľudovej plastiky a maľby, diela neznámych ľudových rezbárov a kamenárov z minulých storočí.
Kinderland, Námestovo
Vzdialenosť od hotela 24 km. KINDERLAND je jedinečné zábavné centrum na Slovensku, kde nájdu zábavu nielen deti, tínedžeri, ale aj dospelí. Uvedený priestor prešiel kompletnou rekonštrukciou a teší sa na návštevníkov, ktorí tu zažijú radosť, smiech a zábavu. Novinkou Kinderlandu je otvorenie terasy na streche s umelým trávnikom a výhľadom na mesto Námestovo a okolie. Poskytuje širokú škálu služieb – detské oslavy, parkourové workshopy, catering a mnoho iného. Ak chcete zažiť 5D alebo 9D CINEMA doslova na vlastnej koži, zamierte si to rovno do jedinečného kina, ktoré spája unikátny zážitok a pohybujúce sa sedačky, špeciálne efekty, dotyky, vibrácie, nečakané stúpania či vietor vo vlasoch alebo voľný pád.
Zachovaná ľudová architektúra, Františkova huta, Podbiel
Vzdialenosť od hotela 22 km. Dedina Podbiel aj v súčasnosti patrí medzi architektonické skvosty ľudovej architektúry zachovalých drevených stavieb, údajne najzachovalejší pôvodný celok v strednej Európe. Ide o celkom 64 pôvodných dreveníc, ktoré boli prevažne postavené koncom 19. storočia. Za dedinou, smerom na Roháče sa dodnes zachoval ďalší skvost a tým je zbytok železiarne, tzv. Františkova huta, v ktorej sa dokonca zachovala pôvodná vysoká pec.
Galéria Márie Medveckej, Gotický kostolík, kaplnka Skalka, Tvrdošín
Vzdialenosť od hotela 14 km. Stála expozícia z diela maliarky je inštalovaná v Galérii Márii Medveckej, v klasicistickej kúrii z 19. storočia v Tvrdošíne od roku 1979. Na ploche 583 m2 je vystavených 265 olejomalieb a kresieb, ktoré poskytujú obraz o vývojových etapách a žánrových okruhoch celoživotnej tvorby Márie Medveckej (1914 — 1987) - maliarky, ktorá spojila svoj život a dielo s rázovitým regiónom Slovenska - Oravou.
Drevený gotický kostol Všetkých svätých v cintoríne, zapísaný do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pochádza z druhej polovice 15. storočia a v 17. storočí ho renesančne upravili. Jeho dominantou je barokový oltár z konca 17. storočia s obrazom Všetkých svätých. Predchodcom dnešného oltára bol nízky gotický oltár, z ktorého sa zachovalo krídlo s maľbou sv. Petra a sv. Jána Krstiteľa.
V roku 2000 bola vysvätená novopostavená kaplnka Skalka aj so sochou Panny Márie a sv. Bernadety. Mesto dobudovalo areál kompletne v roku 2008 vybudovaním prístrešku a prístupovej cesty. Ku kaplnke vedie asfaltová cesta, avšak auto si môžte odparkovať a prejsť sa ku kaplnke pešo. Z kaplnky je nádherný výhľad na mestov, ale aj krásnu oravskú prírodu.
Hájovňa pod Babou horou, Oravská Polhora
Vzdialenosť od hotela 44 km. Idylické miesto v lone oravskej prírody pod majestátnou Babou horou je spojené s osobami dvoch významných predstaviteľov slovenskej literatúry. V 80. rokoch 19. storočia sa okolitou prírodou často prechádzal básnik Pavol Országh Hviezdoslav a hľadal inšpiráciu k svojmu dielu Hájnikova žena. Začiatkom 20. storočia sa toto miesto stalo rodiskom a inšpiráciou ďalšieho významného predstaviteľa slovenskej literatúry, Mila Urbana. V areáli hájovne v Rovniach sú preto inštalované dve literárne expozície Oravského múzea. V hájovni sa nachádza literárna expozícia venovaná azda najznámejšiemu dielu Pavla Országha Hviezdoslava, Hájnikova žena. Druhá literárna expozícia je venovaná jednému z najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry, Milovi Urbanovi.
Babia hora je najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska a zároveň najvyšší vrch Oravských Beskýd. Leží priamo na slovensko - poľskej hranici. Na Babiu horu vedú viaceré turistické a cyklistické trasy. Babia hora patrí medzi kondične náročnejšie ciele.
Demänovské jaskyne, Demänovská Dolina
Vzdialenosť od hotela 65 km. Demänovský jaskynný systém, vytvorený riečkou Demänovkou na pravej strane Demänovskej doliny v Nízkych Tatrách, je v súčasnosti najdlhšou speleologicky prepojenou krasovou sústavou na Slovensku. Dĺžka doposiaľ zameraných častí je 35,2 km. Prestavuje rozsiahly a komplikovaný komplex jaskynných chodieb, dómov a priepastí. Pozostáva zo systému desiatich speleologicky prepojených jaskýň. Najvýznamnejšie z nich sú: Demänovská jaskyňa slobody (8336 m) a Demänovská ľadová jaskyňa (2445 m), ktoré sú sprístupnené verejnosti.
Zakopané - Poľsko
Vzdialenosť od hotela 27 km. Zakopané je skvelým miestom aj vďaka množstvu turistických trás, napríklad do Kondratowa doliny alebo na horu Giewont s pätnástimetrovým krížom. Bohaté možnosti majú aj milovníci horolezectvo, nordic walkingu, raftingu, cyklistiky, jazdy na štvorkolkách či koňoch. Pobaví vás aj festival horského folklóru, najvýznamnejšie kultúrne podujatia Zakopaného, konajúce sa každé leto. Vďaka rozprávkovo drevenej architektúre a tradičnému folklóru vo vás mesto zanechá rad pekných spomienok. Obľúbenú pešiu zónu Krupówki lemujú početné obchody, reštaurácie i predajne so suvenírmi. Mnohí pouliční umelci tu vyjadrujú svoje pocity a dojmy hraním na hudobné nástroje, výtvarnými dielami, predvádzaním kúziel či bábkovým divadlom. Ďalšou atrakciou je pozemná lanovka Gubalowka. V jej konečnej stanici nájdete najmä úžasný výhľad na celé okolie. Či je leto, alebo zima, vždy sa tam budete cítiť ako v inom svete a pokojne môžete relaxovať aj pri šálke kávy. Okrem občerstvenia sa tam nachádza aj zábavná zóna pre deti, ktorú využijú najmä počas dobrého počasia. Dolná stanica lanovky sídli v podstate v centre mesta, takže prístup k nej je veľmi pohodlný. V lete odtiaľ vedie aj niekoľko cyklistických trás. Dom hore nohami - postavený na streche v poľskom skanzene Szymbark láka množstvo turistov. Podľa autora to má pripomínať skutočnosť, že ľudia si niekedy postavia hore nohami celý svet.
Soľná baňa Wieliczka, Kraków - Poľsko
Vzdialenosť od hotela 104 km. Jedna znajstarších soľných baní na svete sa nachádza neďaleko Krakowa vo Wieliczke. Bola v nepretržitej prevádzke od 13. storočia až do prvého desaťročia 21. storočia, kde bola z dôvodu vysokých nákladov na ťažbu soli prevádzka zastavená. Patrí k najstarším soľným baniam vôbec a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Baňa sa rozprestiera na deviatich poschodiach, ktoré sú skryté pod mestom, v hĺbke 327 m. Podzemie Wieliczky má okolo 300 km chodníkov a okolo 3 000 komnát. Časť prístupná pre verejnosť má 3,5 km ciest, rozprestierajúcich sa v hĺbke od 64 m do 135 m.